„Aby mieli życie i mieli je w obfitości“ (J 10,10)
Centrum Integracji Społecznej (CIS) jako podmiot ekonomii społecznej adresowane jest do osób bezrobotnych, powyżej 18 roku życia, mieszkających na terenie Marek. CIS oferuje kursy przyuczające do zawodu, szkolenia, warsztaty oraz różnorodne formy wsparcia (pomoc psychologa, pracownika socjalnego, pedagoga, socjoterapeuty, doradcy zawodowego).
Praca z osobami zakwalifikowanymi do projektu jest prowadzona na podstawie indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego.
W Centrum Integracji Społecznej proponowane są następujące działania:
Uczestnicy CIS otrzymują wynagrodzenie, tzw. świadczenie reintegracyjne oraz bezpłatny posiłek.
Uczestnicy CIS mają ustawowo (art. 14 ust. 2 ustawy o zatrudnieniu socjalnym) zagwarantowane: szkolenie BHP; przeprowadzenie badań lekarskich dopuszczających do pracy w Centrum (lekarz medycyny pracy); odzież roboczą, bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa.
Celem uczestnictwa w CIS jest nabycie umiejętności umożliwiających podjęcie pracy.
Uczestnikiem CIS może zostać osoba powyżej 18 roku życia, bezrobotna, mieszkająca na terenie gminy Marki.
Procedura naboru:
Warsztaty krawiectwa uczą umiejętności potrzebnych w zawodzie krawca/krawcowej:
Cel warsztatów: rozwijanie zainteresowań i zdolności manualnych uczestników, a także stymulowanie ich kreatywności.
Warsztaty rękodzieła umożliwiają poznawanie nowatorskich technik i pobudzają wyobraźnię oraz poczucie estetyki. W ramach zajęć uczestnicy wykonują różnorodne przedmioty dekoracyjne, takie jak świece, elementy do toreb, poduszek, kosmetyczek, ozdoby świąteczne, przytulanki, mydła czy biżuterię.
Cel: Praktyki zawodowe mają przygotować uczestników do pracy u prawdziwych pracodawców. Dzięki nim nauczą się, czego wymaga rynek pracy, poznają swoje prawa i obowiązki jako pracownika.
Każdy uczestnik odbędzie takie praktyki po zakończeniu okresu przygotowawczego w CIS. O tym, jak długo trwa przygotowanie, decyduje kierownik CIS.
Praktyki odbywają się na podstawie skierowania od kierownika CIS oraz umowy podpisanej przez Fundację, uczestnika i pracodawcę. Do umowy dołączony jest program praktyk. Każdy uczestnik będzie miał swojego opiekuna wyznaczonego przez firmę, w której odbywa praktyki.
Pedagog lub pracownik socjalny w CIS ma za zadanie pomagać uczestnikom wrócić do społeczeństwa i na rynek pracy. Wspiera ich w codziennych obowiązkach zawodowych i motywuje do pozytywnych zmian w życiu osobistym i zawodowym. Uczy również, jak rozsądnie zarządzać pieniędzmi.
Pracownik ten oferuje natychmiastową pomoc w trudnych sytuacjach (interwencje kryzysowe) oraz indywidualne wsparcie w problemach życiowych, z którymi uczestnicy sami sobie nie radzą. Prowadzi także działania, które mają wspierać rozwój osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Doradca zawodowy w Centrum Integracji Społecznej (CIS) pomaga ludziom wybrać odpowiedni zawód i zaplanować naukę.
Sprawdza, co dana osoba potrafi, w jakiej jest sytuacji życiowej, a także czego potrzebuje rynek pracy. Doradca pomaga znaleźć najlepszą ścieżkę kariery. Uczy, jak szukać pracy i rozmawiać z pracodawcą. Kieruje też na praktyki i pomaga znaleźć oferty pracy.
Fundacja Otwarte Serce: ul. Spokojna 9, 05-270 Marki
fos@OtwarteSerce.pl, 799 073 723
Klub Otwarte Serce - I piętro,
Centrum Integracji Społecznej - parter.
Sklep CIS:
sklep@OtwarteSerce.pl, 799 055 821
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa